Skleropterapia to bezpieczna, niechirurgiczna metoda leczenia chorób żył, najczęściej wykonywana przy leczeniu niewielkich żylaków lub śródskórnych poszerzeń żylnych tzw. pajączków.
Zabieg polega na iniekcji specjalnego roztworu ze środkiem obliterującym w postaci roztworu lub piany. Powoduje to wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, w wyniku którego następuje włóknienie i zrośnięcie się naczynia krwionośnego. Daje to efekt obkurczania się ścian naczynia co skutkuje tym, że przestaje ono być widoczne, a z czasem wchłonięte przez organizm. Przed badaniem zaleca się wykonać badanie USG dopplerowskie , aby ocenić przepływ krwi w naczyniach.
Sam zabieg wykonuje się przy użyciu cienkich igieł, więc jest niemal bezbolesny. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy.
Efekty nie są widoczne od razu. Związane jest to z procesem zamykania naczynia oraz procesem wchłaniania.
Okres po zabiegu nie powoduje wyłączenia z normalnego funkcjonowania.
Wymaganie jest jedynie stosowanie uciskowej pończochy przez około tydzień. Bezpośrednio po skleroterapii należy przez pół godziny intensywnie spacerować, aby zastosowane środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu.
Uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga niekiedy powtórzenia zabiegu.
Czas trwania zabiegu:
- Zabieg trwa od ok. 30 do 60 minut.