Laseroterapia polega na stymulacji procesów leczniczych organizmu za pomocą promieniowania laserowego. Skupiona wiązka światła wspomaga m.in. dolegliwości bólowe, problemy z krążeniem krwi i wiele innych schorzeń.
Wiązka lasera wywołuje efekt biochemiczny (pobudzając wydzielanie się histaminy i serotoniny-wzmacnia układ odpornościowy, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie), bioelektryczny (stymuluje produkcję ATP), bioenergetyczny (poprawia mikrokrążenie oraz wpływa na proces regeneracji komórkowej).
Laseroterapia jest stosowana jako terapia pomocnicza w wielu schorzeniach. Moc i częstotliwość działania lasera, czas zabiegu oraz ilość powtórzeń jest dobierana indywidualnie, zgodnie ze stanem pacjenta i jednostką chorobową. Zabieg trwa najczęściej kilka minut.
Sam zabieg jest bezbolesny, dobrze tolerowany przez pacjentów. Podczas zabiegu nie są stosowane żadne dodatkowe leki. Prawidłowo wykonany jest również bezpieczny, dlatego ważne jest stosowanie się do poleceń fizjoterapeuty. Zabieg nie wymaga również specjalnego przygotowania. Należy jedynie dokładnie umyć okolicę poddawaną zabiegowi aby usunąć z niej wszystkie maści i kremy. Pacjent powinien usunąć również metalowe elementy z okolicy poddawanej zabiegowi, gdyż mogą one odbijać promieniowanie laserowe. Przy tym zabiegu konieczne jest również założenie okularów ochronnych.
Najważniejsze wskazania do stosowania laseroterapii to:
- Blizny pooperacyjne;
- Owrzodzenia;
- Przeszczepy skóry;
- Choroby skóry;
- Choroby przewlekłe o podłożu reumatycznym;
- Choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów;
- Ostroga piętowa;
- „łokieć tenisisty”;
- Uszkodzenie ścięgna piętowego (Achillesa);
- Przyspieszenie gojenia urazów narządu ruchu (zwichnięcia, złamania itp.).
Do głównych przeciwwskazań w stosowaniu laseroterapii należą:
- Ciąża;
- Obecność rozrusznika serca;
- Stany gorączkowe i infekcje;
- Nadwrażliwość na światło oraz stosowanie leków fotouczulających;
- Nowotwory;
- Krwawienia z przewodu pokarmowego;
- Zaburzenia w obrębie układu hormonalnego (np. nadczynność tarczycy);
- Nieuregulowane schorzenia układu krwionośnego.