Zgodnie ze statystykami okresowo dotyka nawet co drugiego Polaka. Należy do najczęstszych i najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. O czym mowa? O hemoroidach, zwanych też żylakami odbytu. Czym są, jak sobie pomóc i czy trzeba iść do lekarza? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Czym są hemoroidy i jakie są ich przyczyny?
Guzki krwawnicze to wypełnione krwią poduszeczki, które naturalnie występują w odbycie i razem z mięśniami zwieracza kontrolują proces wydalania Czasem zdarza się, że guzki rozciągają się i wypełniają krwią tak bardzo, że nie są w stanie z niej do końca opróżnić, co powoduje ból podczas defekacji, a także może być przyczyną powstawania stanów zapalnych.
Przyczyny powstawania hemoroidów są bardzo różne. Sprzyja mu siedzący i mało aktywny tryb życia, niewłaściwa, uboga w błonnik dieta i zbyt mała ilość płynów, które prowadzą do zaparć, które z kolei zmuszają błonę śluzową odbytu do nadmiernego rozciągania się. Hemoroidy powstają również u kobiet w zaawansowanej ciąży, gdy płód uciska układ żylny, co może zaburzać przepływ krwi i powodować zaburzenia pracy jelit. Także nadmierne parcie podczas porodu może sprawiać, że guzki krwawnicze rozciągną się, co w efekcie da początek hemoroidom. Choroba ta występuje też często u osób po 50 roku życia, u których zwalnia perystaltyka jelit, co sprzyja tworzeniu się żylaków odbytu, a także u osób otyłych, osób używających często środków przeczyszczających oraz osób po zabiegach w obrębie krocza i odbytu.
Jakie są objawy hemoroidów?
Początkowo choroba objawia się dokuczliwym swędzeniem odbytu, które często zostaje zlekceważone. Świądowi towarzyszy podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina. Następnie pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia i krew na papierze toaletowym podczas podcierania. Z czasem guzek wypada, a po czasie samoistnie się cofa. W zaawansowanym stadium hemoroidy pozostają poza odbyt i niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Jak wygląda diagnostyka i leczenie hemoroidów?
Leczeniem chorób odbytu zajmuje się lekarz proktolog i to do niego powinniśmy udać się, jeżeli podejrzewamy u siebie hemoroidy. Aby postawić diagnozę lekarz przeprowadza wywiad oraz wykonuje badanie palcem per rectum. Dodatkowo może też wykonać anoskopię, czyli oglądanie końcowego odcinka odbytnicy przez wziernik. Badania są bezbolesne, nieinwazyjne i trwają tylko chwilę.
Sposób leczenia hemoroidów jest zależny od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się maści, czopki i tabletki działające przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Przy hemoroidach II i III stopnia wykorzystuje się gumkowanie, czyli tzw. metodę Barrona, która polega na nałożeniu na nasadę guza gumowego pierścienia, co powoduje odcięcie dopływu krwi do guzka i jego obumarcie i odpadnięcie. Czasem stosuje się też leczenie operacyjne: metodę Morinagi, czyli nieinwazyjna operację polegającą na zamknięciu naczyń hemoroidalnych, metodę Longo, czyli usunięcie i zaszycie fragmentu błony śluzowej z wykorzystaniem staplera lub też cięcie operacyjne: metodę klasyczną Milligana-Morgana (wycięcie guzków i pozostawienie otwartych ran) lub metodę Fergusona (wycięcie guzków i zszycie ran).
W ARKMEDIC znajdziesz specjalistę proktologa, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem hemoroidów, wykonuje też Gumkowanie metodą Barrona. Nie zwlekaj, umów się na wizytę.