Błonnik, co to takiego?

arkmedic Blog

Jedna z definicji błonnika pokarmowego brzmi następująco: „ Błonnik pokarmowy, zwany także włóknem pokarmowym, to roślinne wielocukry i ligniny oporne na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego człowieka”. Można go porównać do wilgotnej gąbki, która przechodzi przez przewód pokarmowy i oczyszcza go.

Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba z nich występują w pożywieniu. Błonnik rozpuszczalny -znajdziemy w owocach, owsie, nasionach roślin strączkowych. Natomiast błonnik nierozpuszczalny w warzywach, kaszach, produktach z pełnego przemiału. Rodzaj błonnika wpływa na jego funkcję. Konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody do wyzwolenia jego funkcji. Jeśli zlekceważymy to zalecenie będziemy mieli problemy z zaparciami, także warto o tym pamiętać, gdyż błonnik wchłania wodę.

Oto najważniejsze funkcję błonnika pokarmowego:

  • oczyszczanie z toksyn, pomaga eliminować substancję rakotwórcze, takie działanie przypisuję się frakcji rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej
  • obniżenie poziomu cholesterolu, poprzez przyśpieszenie jego wydalenia z kałem, tak działa błonnik rozpuszczalny
  • zwiększanie objętości treści pokarmowej, przyśpieszanie eliminacji niestrawionych cząstek
  • ochrona przed zaparciami, polipami, żylakami odbytu i chorobą nowotworową w szczególności jelita grubego
  • zwiększanie uczucia sytości na dłużej
  • pomoc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi

To tylko niektóre funkcję, które przypisuje się błonnikowi. Można by wymienić ich dużo więcej. Uwaga! Są jednak pewne jednostki chorobowe, gdzie błonnik eliminujemy, wtedy konieczne jest indywidualne podejście do pacjenta.

Przygotowała mgr Ewelina Gleń
Dietetyk, Psychodietetyk – Centrum Medyczne Arkmedic

Dietetyk, Psychodietetyk mgr Ewelina Gleń.

ul. Kruczkowskiego 6,
Warszawa

Adres

Poniedziałek 10:00-15:00
Dodat. termin: Środa 14:00-19:00

Grafik przyjęć

605 200 091

Tel. kontaktowy