Czy wiesz, czym jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów?
To zapalna choroba przewlekła, która obejmuje głównie stawy powodując ich usztywnienie i zesztywnienie, ale także uszkodzenia narządów wewnętrznych, dlatego ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Skąd bierze się RZS i jak się objawia? O tym opowiemy w dalszej części artykułu!
Jakie są przyczyny Reumatoidalnego Zapalenia Stawów?
Dotąd nie określono jednoznacznej przyczyny występowania RZS, jednakże wyróżniono kilka czynników, które predysponują do rozwoju tej jednostki chorobowej. Głównym czynnikiem jest genetyka, jednakże nie znaczy to, że jeśli u jednego z rodziców wystąpi RZS, to dziecko na pewno zachoruje. Czynnik genetyczny jedynie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.
Kolejne czynniki, które wpływają na rozwój RZS to dysfunkcje układu odpornościowego, który błędnie rozpoznaje własne tkanki jako tkanki wrogie i rozpoczyna ich zwalczanie, a także uzależnienie od nikotyny - palacze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, przebycie zakażenia niektórymi wirusami i bakteriami, a nawet stres oraz płeć - częściej chorują kobiety.
Jakie są objawy Reumatoidalnego Zapalenia Stawów?
Do najczęściej pojawiających się objawów możemy zaliczyć występowanie podwyższonej temperatury ciała i gorączki oraz bólu, obrzęku, ograniczenia ruchomości i zniekształceń symetrycznych stawów.
Stawy objęte stanem zapalnym to najczęściej stawy nadgarstkowe, śródręczno-paliczkowe, śródstopno-paliczkowe, kolanowe lub barkowe. Stan zapalny w stawie postępuje stopniowo, zaczynając od wewnętrznej wyściółki torebki stawowej, by objąć nie tylko cały staw, ale też jego okolice. Na skutek postępowania choroby dochodzi do niszczenia chrząstki i powierzchni stawów, co powoduje częste zwichnięcia, zesztywnienia i unieruchomienie zajętego chorobą stawu.
Objawami występującymi poza stawami, które wiążą się z RZS są objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego takie jak: miażdżyca naczyń krwionośnych, uszkodzenie zastawek w sercu, kardiomiopatia i zapalenia osierdzia, a także objawy ze strony innych układów. Należą do nich: podskórne guzki reumatoidalne, suchość oka i uczucie ciała obcego w oku, zapalenie spojówek, rozwój osteoporozy, objawy neurologiczne takie jak zaburzenia czucia, mrowienia, drętwienia kończyn, a także uszkodzenia nerek i występowanie śródmiąższowego zapalenia płuc.
Jak diagnozuje się Reumatoidalne Zapalenie Stawów?
Diagnostyka opiera się na wykonaniu badań obrazowych i laboratoryjnych. Spośród badań obrazowych najczęściej stosowane są USG lub rezonans magnetyczny, a także tomografia komputerowa. Natomiast do najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych należą: morfologia, CRP i OB, które pozwalają określić, czy w organizmie toczy się stan zapalny, a także badania specyficzne dla RZS: czynnik reumatoidalny RF oraz przeciwciała anty-CCP.
Jak wygląda leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów?
Niestety RZS to choroba przewlekła, której nie jesteśmy w stanie obecnie całkowicie wyleczyć, jednakże stosujemy leczenie, którego celem jest zahamowanie postępowania choroby oraz maksymalne przedłużenie sprawności i aktywności. Niezwykle istotne jest leczenie niefarmakologiczne, czyli regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń fizycznych, co pozwala wpłynąć na stabilność i ruchomość stawów, stosowanie diety bogatej w witaminę D i wapń oraz unikanie nadwagi i otyłości.
Oczywiście stosuje się także leczenie farmakologiczne polegające na łagodzeniu bólu i zahamowaniu procesu niszczenia stawów.
Do najczęściej zalecanych leków przy RZS należą:
- metotreksat,
- hydroksychlorochiny,
- glikokortykosteroidy,
- związki złota,
- abatacept,
- i wiele innych w towarzystwie leków przeciwbólowych.
Pierwsze efekty pojawiają się w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Możliwe jest także zastosowanie leczenia miejscowego konkretnego stawu zajętego chorobą, takiego jak punkcja stawu, endoproteza, czy zabiegi korekcyjno-rekonstrukcyjne.
Leczeniem Reumatoidalnego Zapalenia Stawów zajmuje się lekarz REUMATOLOG. Specjalistów z zakresu reumatologii znajdziesz w ARKMEDIC!