Leczenie migrenowych bóli głowy toksyną botulinową botoksem marcin

Migrena

Migrenowe bóle głowy należą do jednej z najczęściej występujących chorób układu nerwowego.

W przypadku występowania migreny u pacjenta pojawia się napadowy ból głowy, a pomiędzy napadami nie występują zazwyczaj żadne inne dolegliwości. Do najczęściej występujących rodzajów migren należą migrena bez aury i migrena z aurą.

W przypadku migreny bez aury nagle pojawia się ból głowy o średniej mocy lub bardzo silny, przeważnie tętniący/pulsujący. Zazwyczaj obejmuje połowę głowy – lewą lub prawą, ale może też dotyczyć całej głowy. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności i wymioty, światłowstręt, zła tolerancja hałasu i zapachów. Dodatkowo ruch i aktywność fizyczna powodują nasilenie dolegliwości.

Z kolei w przypadku występowania migreny z aurą napad w postaci takiej, jak opisany w poprzednim akapicie poprzedza pojawienie się tak zwanej aury, czyli najczęściej pojawienia się błyszczącej, drgającej plamy w polu widzenia, czasem ubytku pola widzenia. Trwa to kilka minut i pojawia się zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut przed wystąpieniem bólu.

Napady migreny trwają od kilku do nawet 72 godzin, występują z różną częstotliwością – od kilku w roku do kilku w miesiącu i różnią się nasileniem. Podczas lekkiego napadu zostaje zachowana, choć zmniejszona zdolność do pracy oraz wykonywania codziennych aktywności, w czasie trwania napadu o średniej mocy zdolności do pracy zostają w znacznym stopniu upośledzone, a w przypadku ciężkiego napadu wykonywanie codziennych czynności w ogóle nie jest możliwe. Napady pojawiają się spontanicznie, choć czynniki takie jak stres, zmiana pogody, podróż, zaburzenia rytmu snu, niektóre pokarmy, napoje i leki mogą je prowokować.

Leczenie przewlekłej migreny prowadzone przez lekarza neurologa w Arkmedic:

  • farmakologicznie – lekarz neurolog dobiera odpowiednie leczenie
  • przeciwciała monoklonalne anty-CGRP
  • toksyna botulinowa

Leczenie przewlekłej migreny toksyną botulinową:

Wyzwolenie bodźca bólowego jest spowodowane wydzielaniem neuromediatorów bólu na zakończeniach nerwu V. Pojawia się jałowe zapalenie wokół naczyń mózgowych i opon mózgowo-rdzeniowych, z którego wynika silny, tętniący ból głowy.

Połączenia nerwu trójdzielnego z jądrami pnia mózgu i jądrami czuciowymi pierwszych nerwów rdzeniowych (C1‒C3) są poddawane terapii toksyną botulinową w przewlekłej migrenie.

Toksyna botulinowa ma działanie miejscowe, podanie jej do wybranych mięśni, których skurcz powoduje migreny zmniejsza ich liczbę występowania.

Działanie polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny w płytce nerwowo-mięśniowej, co powoduje rozluźnienie mięśni. Działa też przeciwbólowo poprzez blokowanie wydzielania mediatorów bólu. Efekt utrzymuje się od 6 do 12 tygodni.

Jak wygląda zabieg:

W mięśnie odpowiadające za występowanie migren ( czołowy, skroniowy, mięśnie barku, karku), lekarz neurolog podaje toksynę botulinową za pomocą specjalnej igły.

Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Migrena wymaga podania innej dawki botuliny niż do zabiegów odmładzających. Odpowiednia dawka nie upośledza ruchomości głównych grup mięśniowych.

Zabieg wykonuje wyspecjalizowany lekarz neurolog.

Przeciwskazania do zabiegu:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • stan zapalny w miejscu podania
  • nadwrażliwość na toksynę botulinową lub inny składnik leku.

Zalecenia po zabiegu:

  • Do 2 tygodni po zabiegu zaleca się unikania przegrzewania ciała, tzn. wystawiania się na intensywne słońce, chodzenia do sauny.
  • W dniu zabiegu należy nie pić alkoholu oraz unikać wysiłku fizycznego.

Koszt zabiegu to 2700 zł za 2 ampułki od 155 do 190 jednostek.

Leczenie migrenowych bóli głowy toksyną botulinową botoksem - Specjaliści w ARKMEDIC

Lek. Irena Kapica

Grafik przyjęć:
Wtorek 16:00-20:00
lub
Piątek 10:00-13:00

Umów się

Zobacz więcej